TECHNIKA GRZEWCZA I SANITARNA "SOLARIX"
SPRZEDAŻ       MONTAŻ        SERWIS
Od 1 maja 2019 zmiana lokalizacji firmy:
ul. Kongresowa 7, Kielce (budynek Bakamy)

Pompy ciepła

Liczba klientów decydujących się na ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej za pomocą pompy ciepła stale wzrasta. Urządzenie to doskonale wykorzystuje energię z otoczenia i zasila system grzewczy. Energię tę pompa pobiera z ziemi, powietrza lub wody - decyduje to o typie urządzenia. Parametrem pracy jest stopień efektywności COP. Bardzo popularne w naszym kraju są pompy ciepła wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Poniżej wyszczególniamy naszych wiodących producentów. Zainteresowanych prosimy o przysyłanie zapytań ofertowych, również na inne modele pomp ciepła.
Panasonic jest wiodącym producentem urządzeń z zakresu ogrzewania i chłodzenia. Produkty powstają w 294 zakładach, a sprzedawane są do ponad 120 krajów na całym świecie. Ponad 200 milionów wyprodukowanych sprężarek najlepiej świadczy o jakości urządzeń firmy. Panasonic posiada bardzo szeroką ofertę pomp ciepła od 3 do 16 kW. Zastosowano w nich inwenterowe sprężarki, dzięki czemu szybko osiąga zadaną temperaturę oraz płynnie ją reguluje. Wyróżnia się trzy podstawowe modele pomp AQUAREA:
AQUAREA HIGH-PERFORMANCE (typu split), ALL-IN-ONE (z zasobnikiem c.w.u.) oraz MONOBLOK. Są to pompy ciepła typu powietrze-woda o mocy od 3 do 16 kW, zasilane jedno- lub trój-fazowo. Modele posiada funkcję ogrzewania i chłodzenia. Urządzenia działają efektywnie do nawet -20st. C. Pompy osiągają wydajność COP równą 5,08. Panasonic stworzył również serię pomp AQUAREA-HT z funkcją ogrzewania - idealnie nadają się do modernizacji ogrzewania, gdyż temperatura wody wylotowej osiąga 65 st. C przy temperaturze zewnętrznej -20 st C. Urządzenia są przystosowane do obsługi ich za pomocą smartfona lub komputera.
Duży wybór w zakresie pomp ciepła ma do zaoferowania firma Viessmann. W tych urządzeniach producent stosuje sprężarkę Compliant Scroll, charakteryzująca się wysoką efektywnością oraz długą eksploatacją. Wyszczególnimy kilka typów pomp:
• VITOCAL 060-A - pompa ciepła wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie posiada zasobnik ciepłej wody o pojemności 250 litrów z wężownicą do podłączenia dodatkowego źródła ciepła (np. kocioł). Pompa pracuje efektywnie do nawet -5 stopni C. temperatury zewnętrznej.
• VITOCAL 200-S - pompa ciepła typu powietrze/woda w zakresie mocy od 3,2 do 15,5 kW. Urządzenie ma opcję ogrzewania i chłodzenia. Jednostka zewnętrzna odporna jest na działanie czynników atmosferycznych, może być montowana w pozycji wiszącej lub stojącej.
• VITOCAL 242-G - pompa ciepła typu solanka/woda (pobiera energię z ziemi) o mocy od 5,9 do 10 kW. Urządzenie ma opcję ogrzewania i chłodzenia. Posiada zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 220 litrów z dodatkową wężownicą do montażu instalacji solarnej.
Koncern NIBE-BIAWAR jest znanym producentem pomp ciepła oraz innych urządzeń grzewczych na arenie międzynarodowej. Szwedzka firma NIBE zajmuje się produkowaniem pomp od ponad 30 lat. Posiada wiele urządzeń w zależności od sposobu poboru energii i szerokim zakresie mocy grzewczej. Efektywność urządzeń jest bardzo wysoka, automatyka pozwala na wiele możliwości sterowania. Poniżej wyszczególnimy kilka pomp ciepła NIBE-BIAWAR:
• OW-PC - urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Występuje w dwóch modelach: z zasobnikiem z wężownicą o pojemności 190 oraz 285 litrów. Pompa uzyskuje 1,5 kW mocy, przy czym jedynie 0,43 kW to energia elektryczna - jej całkowity pobór wynosi zaledwie 28% ogólnego zużycia energii. Urządzenie posiada dodatkowo grzałkę elektryczną.
• F2040 - usytuowana na zewnątrz budynku pompa typu powietrze/woda. Urządzenie może pracować do nawet -20 stopni C temperatury zewnętrznej. Pompa posiada funkcję ogrzewania i chłodzenia. Moc znamionowa urządzeń to 8, 12 i 16 kW. Posiada funkcję odszraniania. Wysoki współczynnik efektywności cieplnej zapewnia inwenterowo sterowana sprężarka.
• F1145 - pompa ciepła gruntowa. Urządzenie może uzyskać temperaturę zasilania do 65 stopni C. Wysoki współczynnik efektywności cieplnej zapewnia inwenterowo sterowana sprężarka. Występuje w bardzo szerokim zakresie mocy: 6, 8, 10, 12, 15 i 17 kW. Nowoczesny design i bardzo cicha praca pompy powoduje, że urządzenie można usytuować poza kotłownią, np. w kuchni.
Firma Kospel jest producentem pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej o małych gabarytach. Urządzenie HPI-4 może być podłączone do każdego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Dzięki sprężarce rotacyjnej osiąga moc grzewczą do nawet 4 kW. Przy temperaturze zewnętrznej ok. 20 stopni C czas pogrzania o 30 stopni wynosi 2 godziny. Jak w każdej pompie ciepła należy zapewnić wlot i wylot powietrza. Dodatkowo można podłączyć zewnętrzny regulator temperatury. Pompa HPI-4 doskonale nadaje się do budynków jednorodzinnych. Nie trzeba kupować typowego urządzenia kompaktowego z zasobnikiem, można podłączyć ją do istniejącego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Pompa zajmuje bardzo mało miejsca w pomieszczeniu, montowana jest na ścianie za pomocą uchwytu.
Technika Grzewcza i Sanitarna "Solarix", ul. Kongresowa 7, 25-672 Kielce, województwo Świętokrzyskie, Polska