TECHNIKA GRZEWCZA I SANITARNA "SOLARIX"
SPRZEDAŻ       MONTAŻ        SERWIS
Od 1 maja 2019 zmiana lokalizacji firmy:
ul. Kongresowa 7, Kielce (budynek Bakamy)

Pellet - komfortowe paliwo stałe

Pellet jest materiałem opałowym powstałym w wyniku sprasowania pod ciśnieniem odpadów drzewnych takich jak trociny, zrębki czy wióry. Paliwo to ma postać walca o średnicy 6 bądź 8 mm i długości kilku centymetrów. Wartość opałowa pelletu wynosi ok. 18MJ/kg, zazwyczaj pakowany jest w worki o pojemności od 15 do 25 kg.

Najważniejsze zalety pelletu:

PALIWO ODNAWIALNE

Obecnie zwraca się coraz większą uwagę na ekologię ogrzewania. Pellet zaliczany jest do paliw odnawialnych ze względu na to, że produkowany jest z odpadów drzewnych. Na ekologię wpływa również fakt, że wytwarzany w trakcie spalania dwutlenek węgla pochłaniany jest przez rośliny w procesie fotosyntezy.

CZYSTA KOTŁOWNIA
Użytkownikom zależy na zachowaniu czystości w kotłowni. Pellet transportowany jest w szczelnie zamkniętych workach. Popiół wybiera się raz na kilka tygodni, a w niektórych kotłach nawet raz do roku. Wiele urządzeń wyposażonych jest w automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika, dzięki czemu serwis kotła ograniczony jest do minimum. Ze spalenia tony popiołu pozostaje jedynie do 10 kg popiołu.
DOSTĘPNOŚĆ I JAKOŚĆ
Pellet jest bardzo popularnym paliwem, dzięki czemu liczba producentów z roku na rok wzrasta. Wiele firm zajmujących się obróbką drewna inwestuje w urządzenia do produkcji pelletu. Obecnie w punktach sprzedaży paliwo to dostępne jest „od ręki”. W Polsce jest bardzo duży potencjał do wytwarzania pelletu. Nasz kraj jest w czołówce państw produkujących to paliwo w Unii Europejskiej. Jakość pelletu wyznacza norma, w której wyróżnia się klasy A1, A2 oraz B, gdzie A1 jest wyznacza najwyższą klasę paliwa produkowanego z pni drzew oraz pozostałości drzewnych, nie poddawanych obróbce termicznej.
BEZPIECZNY, AUTOMATYCZNY PROCES SPALANIA
Proces spalania pelletu wygląda następująco: paliwo zostaje podawane ze zbiornika za pomocą ślimaka, po czym trafia na palenisko. Tam zostaje automatycznie rozpalane przy pomocy grzałki oraz wentylatora. Spalanie następuje do czasu osiągnięcia zadanej temperatury w sterowniku, po czym palnik zostaje wygaszany. Kotły wyposażone są w wiele czujników oraz zabezpieczeń, dzięki którym urządzenia mogą pracować z otwartym jak i zamkniętym systemem. Uniemożliwiają również cofanie się ognia w kierunku zbiornika z paliwem. Użytkownik musi jedynie pamiętać o dosypywaniu paliwa oraz o wybieraniu popiołu. Animację spalania pelletu można obejrzeć TUTAJ.
NISKIE KOSZTY EKSPLOATACJI
Koszty ogrzewania pelletem są bardzo atrakcyjne w porównaniu do innych urządzeń na paliwo stałe. Od lat cena pelletu jest bardzo stabilna. Oczywiście, palenie w kotle na węgiel z załadunkiem ręcznym będzie najtańsze, jednak trzeba się liczyć z poświęceniem dużej ilości czasu na czyszczenie oraz załadunek paliwa. Nie wspominając o bardzo dużym zanieczyszczeniu kotłowni. Kotły na ekogroszek również wymagają częstego czyszczenia, a koszt samego paliwa jest obecnie podobny lub większy niż pelletu. W przypadku gazu ziemnego nie wszędzie jest do niego dostęp, a ogrzewanie gazem LPG jest dużo droższe. Pompę ciepła charakteryzują tanie koszty eksploatacyjne, lecz na inwestycję trzeba wydać wiele więcej pieniędzy. Dlatego po przeanalizowaniu wszystkich czynników użytkownicy bardzo często decydują się na ogrzewanie pelletem.
Technika Grzewcza i Sanitarna "Solarix", ul. Kongresowa 7, 25-672 Kielce, województwo Świętokrzyskie, Polska